Gazeteci, Okur, Yazar İşleri

Utanç çağrısı!..

SELİM İLERİ / RADİKAL KİTAP Sibel Oral’ın yeni kitabı Toprağın Öptüğü Çocuklar (Can Yayınları) geçen cumartesi elime geçiyor. Bir alt başlık: “Adaleti Beklerken Roboskî”. Pazar geceyarısı kitabı bitiriyorum ve “Çok acı” diye bir mesaj çekiyorum Sibel’e.

Bu kitabın yazılış serüvenine tanıklık edenlerdenim. Yaz! Yaz! diye ısrarlarımızı Sibel Oral da kitabın girişinde anmış. Israrla ‘kitap’ diyorum. Çünkü Toprağın Öptüğü Çocuklar, yayınevinin belirttiğince bir ‘inceleme’ mi? Belki, kimi bölümlerinde. Bir günce mi? Bana sorarsanız günce yanı ağır basıyor. Bir tanıklık mı? Yakın dönemin bir trajedisine önemli tanıklık. Basın dünyasına yönelik belgelemeler tutanağı mı? Bir anlamda…

Uludere’de olup bitenlere bir yas, Uludere’de olup bitenlerden yola çıkarak bir sesleniş, annelerin, başkalarının söylediklerinden derlenmiş bir çığlık mı? Galiba tümü.

Hiçbir ilintisi yok gibi görünüyor ama, Toprağın Öptüğü Çocuklar’ı okuduktan sonra, âdeta durup dururken Tanpınar’ın güncesinden bir-iki paragraf çıkageldi. Tanpınar İspanya’da gördüğü boğayı, binlerce kişinin gözü önünde öldürülen boğayı betimler. Boğanın, başına gelenlerden habersiz, bu çok tuhaf kadere anlam veremeyerek ölüp gidişi, o, akıllara durgunluk verici öldürülüşü. Sibel de çocukların öylesi öldürülüşlerini, insanlık “deprem”ini saptıyor.

Pek az eserde bunca utanç çağrısı!..

RADİKAL KİTAP

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kimdir?

1979. İstanbul. Ağırlıklı olarak kültür- sanat alanında gazetecilik yapıyor. Yayımlanmış üç kitabı var.

Sosyal Medya